Zdroje

06.09.2021

Pro všechno, co na tomto světě děláme, co říkáme, čeho se snažíme dosáhnout, máme k dispozici své zdroje. Ty mohou být vlastní, externí, očekáváné, chybějící, nečekané a taky neviditelné. Ke zdrojům se můžeme dostat několika různými způsoby, určitě budete znát některé z nich (např. spánek), některé dávají smysl tím, jak se na ně díváme (peníze, moc, majetek) a pro některé musíme ujít kus cesty, abychom je objevili, pochopili a věděli, jak fungují (např. meditace).

Zdroje, jak jsme si je popsali mají něco společného - nás všechny. Celý svět je postavený na svých zdrojích. Jak fauna, tak flóra, výzkum, technologie, lidé a celý vesmír je postavený na zdrojích. Energie, světlo, teplo, procesy, síla, to vše funguje na zdrojích. Některé z nich s námi byli a jsou už velmi dlouho (např. Slunce) a některé jsou sice známé už pár století, ale ve světle posledního vývoje se stávají populární (např. meditace). Zdroje jsou konečné, jasně definované a co nabízejí, nabízejí určitou dobu. Tak, jako náš život, který někde začíná a někde končí, tak to je i se zdroji. Někde započne svou cestu a někde je jí konec.

V naší smrtelnosti je každý den, každá sekunda k dispozici pro nás jen díky zdrojům. Díky tomu, že můžeme dýchat, jíst, pít, spát, dokážeme své tělo každý den "udržet" při životě. To už je využívání zdroje (vzduch, voda, světlo, teplo) a abychom mohli takto žít, stálo nás to několik staletí vývoje. K tomu, kde jsme dnes (a co nám přijde naprosto automatické) jsme se dostali evolucí toho, čeho je výsledek dnešní člověk.

Jak si vážíme toho, co dnes máme "automaticky" k dispozici? Jak si uvědomujeme to, že každý den "spálíme" několik zdrojů a jak jsme je využili? Kdybych Vám řekl, že zítra Vám tyto základní věci dojdou a už je nebudete mít, co byste dělali?

Proč se na to ptám? Dnes se základní věci stávají samozřejmými. Ale víme, co všechno se musí stát, abychom měli střechu nad hlavou? Teplo, jídlo, zdraví, rodinu? Víme, co za tím stojí a co musel člověk udělat, aby se na toto místo dostal? A jak dokážeme ocenit, to, že máme kde bydlet, co jíst a každý den kam složit hlavu? Naučit se vnímat náš život se vším, co k němu patří. Pokud dokážeme každou takovou "automatickou" věc pochopit a uvědomit si ji, pochopíme, jaký život žijeme. To, že opravdu každý den máme tu obrovskou možnost něco udělat, smysluplně tak využít ten zdroj, který nás pohání k tomu, abychom ušli zase další kus naší cesty. Díky tomu tak každý zdroj začne mít smysl, začneme jej chápat jako věc, kterou má smysl používat s rozumem, neplýtvat a opravdu si rozmyslet, jak s na naložíme.

Jak jsem už psal na začátku, zdroje mohou být vlastní nebo externí. Ty vlastní vycházejí z nás a z toho, co máme (naše síla, energie) anebo externí - věci, peníze, vliv, moc apod. Každá z těchto věcí se dá využít, doplnit, popř. rozšířit. V nás samotných můžeme posilovat naše vnitřní já - dobrou stravou, kvalitním spánkem, očistou duše, cvičením, samostudiem, nasloucháním, pokorou apod. Dávají nám k dispozici vnitřní sílu a učí nás, jak lze různé situace řešit, pochopit, jak se s nimi vyrovnat, co udělat proto, abychom to příště zvládli jinak a lépe, ale také to, že pokud nevíme, co a jak udělat, pomohou nám dostat se do "klidu". Externí mohou být v kontextu toho, co existuje někde venku - mimo nás samotné. Mohou to být lidé - Ti, se kterými je nám dobře a v jejichž přítomnosti je nám dobře. Mohou to být peníze (či vliv), díky kterým si můžeme dopřát více zdrojů.

Žijeme tady, na tomto světě. Každý den vyjde slunce a zase zapadne. Každý den se pro nás tady vytvoří dostatek vzduchu, abychom mohli dýchat. I naše planeta potřebuje své zdroje, abychom my, její obyvatelé, zde mohli žít. Jak ji můžeme pomoct, abychom vědomě přispěli k tomu, že tady budeme moct být ještě další rok? A co další den?

Uvědomit si, co máme ve svých rukou a jak s tím nakládáme je první krok k získání povědomí o zdrojích. Jak můžeme lépe zvládat různé situace, jak můžeme lépe pomoct? Co ještě můžeme udělat proto, abychom zítra měli zdroje na to, co chceme dělat? A pokud je nemůžeme dlouho nalézt a máme pocit, že nám něco utíká - co uděláme jinak, abychom to změnili?

Dnes je zde mnoho otazníků a mají své místo. Přemýšlet o tom, čeho se můžu vzdát, abych něco získal je také jeden ze způsobů. Je něco, co mě obtěžuje, co bych mohl udělat jinak? Něco, co mi změní čas strávený nad tou věcí? Něco, po nebo při čem se budu cítit lépe? Zkusme společně přemýšlet, co opravdu můžeme udělat proto, abychom přestali plýtvat a používat to, co máme tak, aby to mělo hlavu a patu. Pokud to dokážeme, budeme lehčí, svěží a pro tuto planetu větším přínosem.

Přeji Vám všem, abyste na své pouti po tomto světě vnímali, díky čemu žijete své životy, abyste pochopili, co Vám uvědomění o zdrojích dokáže ukázat a jak díky malé změně dokážeme přinést víc ostatním a méně sobě.

Váš Jirka Slováček - Srdcový Kouč