Spravedlnost
Spravedlnost je významnou hodnotou, kterou si lidé v průběhu dějin velmi vážili. Ačkoliv se pojem spravedlnost může lišit v různých kulturních a historických kontextech, obecně se jedná o princip, který klade důraz na rovnost, objektivitu, fair play a základní lidská práva. Nicméně, v dnešní době se na spravedlnost často díváme s obavami a skeptickým pohledem. V tomto blogovém příspěvku se zaměřím na aktuální situaci ve světě, trochu historie, jaký by mohl být vývoj této hodnoty a jaké jsou aktuální problémy se spravedlností na celosvětové úrovni.
Koncept spravedlnosti je jedním z nejstarších lidských ideálů, které se prolínají celou historií lidstva. Už od starověku se snažili myslitelé, filozofové a náboženští vůdci definovat, co je spravedlnost a jak by se měla prosazovat. Například v Platónově díle "Stát" je spravedlnost chápána jako soulad mezi jednotlivcem a společností, zatímco v Bibli je spravedlnost založena na lásce a milosrdenství k druhým.
Spravedlnost, rovnost, lidskost - tato slova jsou v dnešním kontextu velmi ušlechtilá, nicméně, když se podíváte na historii lidstva, více se bude objevovat slovo konflikt. Na konfliktech je postavená významná část lidské historie a bohužel i v dnešním světě, se spravedlnost nachází na protipólu s konfliktem, až to není hezké.
V rámci demokracie, moderní doba má koncepci spravedlnosti rozvinutou v rámci vzniku demokratických institucí, jako jsou nezávislé soudy, ústavy a lidská práva. Toto úsilí vytvořit spravedlivější společnost bylo také hlavním motivem pro vznik mnoha sociálních hnutí a aktivismu. Dnes je pro nás spravedlnost brána jako klíčový prvek našeho života. Mít možnost žít ve spravedlnosti, kde je mi dán spravedlnost ve všem, co děláme, např. spravedlivá odměna za práci, možnost spravedlivého soudu, spravedlného zacházení apod. Kdo z nás by chtěl být podváděn, okrádán, nespravedlně posuzován apod.? Pokud bychom byli schopni dosáhnout stejného výsledku jako další lidé, ale nebude s námi stejně zacházeno - jak by se nám v takovém životě chtělo být?
Následující prohlášení o spravedlnosti hovoří samy za sebe: "Spravedlnost a rovnost jsou nezbytné podmínky pro dosažení trvalého míru a prosperity v národech a mezi nimi." , "Vlastně je to jednoduché. Všechno, co žádáme, je, abychom měli stejné možnosti a abychom byli posuzováni podle toho, co děláme, a ne podle toho, kdo jsme.", "Spravedlnost se musí stát srdcem národního obnovy.", "Věřím, že pokud následujeme cestu spravedlnosti, tak se srdce našeho světa zaplní láskou, mírem a harmonií." , "Spravedlnost nikdy nemůže být dosažena prostřednictvím násilí, pouze prostřednictvím lásky.". Ve všech těchto názorech je tolik moudrosti a pochopení proto, co bychom jako lidstvo měli dál tvořit. Láska, úcta, harmonie, srdce, mír, prosperita, činy, skutky apod.
Co můžeme udělat proto, abychom spravedlnost rozšířili nejen v nás, ale i ve světě? Začít můžeme tím, že budeme podporovat vzdělání, což je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak pomoci lidem si uvědomit význam spravedlnosti. Díky vzdělání a pochopení toho, jak se lidstvo učilo, učí a stále naráží na situace, ve kterých se potýká s nespravedlností, pomůže lidem si uvědomit, jak nutné je uvědomovat si význam toho, abychom si byli rovni. Dále se o ní můžeme bavit! Uvědomovat si, co to pro nás znamená, s čím jsme se potkali, jak jsme společně něco dokázali a dále posilovali její význam kolem nás. Zajímavým prvkem je i to, že budeme svůj hlas prosazovat v zemi, ve které žijeme, prostřednictvím voleb. Zde máme možnost se vyjádřit a dát svou podporu zvolenému zástupci, který bude reprezentovat to, co bychom my sami chtěli.
Pro každou jednu věc, kterou děláme, pro každou jednu věc, kterou chceme zažít a mít ve svém životě, spravedlnost by měla být vždy na prvním místě. Jakmile budeme ukrajovat nárok na úkor ostatních, místo toho, abychom jim něco nabídli a porušíme tím rovnováhu, začneme tvořit nerovnoměrnou situaci. Proto bychom měli my sami jít příkladem v těchto chvílích a podporovat spravedlnost ve všech aspektech našeho chování. Rovnováha - dávat a brát - by zrovna zde měla být vždy zachována. Tak, jak budeme spravedliví k sobě a ostatním, tak se nám to promítne do našeho života. Každým skutkem, každým činem, dál podporovat to, abychom v našich vlastních skutcích byli spravedliví. A pokud se nás poté někdo na naše skutky zeptá, tak můžeme s čistým svědomím říct, že jsme vždy dělali věci v rovnováze.
Přeji Vám všem, abyste na své cestě našli způsob, jak posilovat spravedlnost nejen v sobě, ale i všude kolem sebe. Tak, aby skutky, které děláme, slova, které říkáme a myšlenky, které se tvoří, byly vždy v souladu s rovnováhou. Díky tomuto pak budeme schopni žít ve světě, kde se dodržují práva, lidé se k sobě chovají s respektem a pomáhají tvořit odkaz, který tuto ušlechtilou hodnotu podpoří.
Váš Jirka Slováček - Srdcový Kouč