Sdílení

02.05.2022

Určitě jsme se s takovým výrazem už někdy potkali a použili, když to bylo potřeba. Ať už pro to, abyste někomu něco ukázali nebo dali přístup někomu k informacím, které se po Vás chtěli, popř. se s tímto pojmeme potkáváte v práci, při studiích nebo i doma, v ekonomice, prakticky má dnes tolik významů, že sdílet co znamená slovo sdílet začíná být dnes takovým mainstreamem.

Co vlastně znamená sdílení? Jak jej dnes používáme? Co nám toto přináší a kdy to má smysl? Ve kterých chvílích je to super nástroj a kdy se to nehodí? A co můžeme udělat k tomu, abychom měli jistotu, že kromě nabízení i něco přijímáme? Pojďme si to rozebrat. Pojďme si to nasdílet.

Sdílení jako takové může odkazovat na následující skutečnosti: společné využití zdroje (peníze, prostor, jídlo apod.). Také se může jednat o proces rozdělování a distribuce. V některých významech může být význam i přímý dárek - např. sdílet jídlo může ve skutečnosti dát něco z toho jako dárek apod. Sdílení je bráno jako základní složka lidské interakce a je zodpovědné za posílení sociálních vazeb a zajištění blaha člověka. Díky sdílení se i lidstvo bylo schopné posunout tam, kde je dnes. Jak by asi vypadal svět, ve kterém by si lidé nechali své vědomosti pro sebe, zatajovali je a místo toho, aby společně vybudovali něco úžasného, tak by neustále soupeřili a využívali své znalosti k posílení vlivu, ať už sociálního nebo mocenského. Když se podíváme do přírody - najdeme mnoho živočichů, kteří pro svůj život potřebují kyslík a anebo výživu, kterou sdílíme mezi sebou.

Sdílení je vždy podle významu rozdělené do několika sektorů - např. v počítačové a internetové kultuře. Zde se setkáváme se situacemi, kde se sdílí multimédia (audio, video), dokumenty, elektronické knihy, postupy pro řešení různých situací apod. V některých příkladech se informace nacházejí v nějakém úložišti (např. knihovna, místo na internetu apod.) anebo si je můžeme předávat v rámci přenosných zařízení (USB flash disk, CD či DVD apod.). Sdílení zde představuje klíčovou funkci v oblasti svobodného software a přístupu ke zdrojovým kódům, aby lidé mohli pochopit podle čeho se dnes vyvíjejí programy a na čem stojí programování. V neposlední řadě je zde i kultura sdílení, např. Obrázky, videa, odkazy, znalosti, reklamy apod.

Co ale taková věc člověku přinese a kdy to má smysl? Můžeme mít totiž přístup k mnoha zdrojům a informacím, ale proč takový přístup vlastně máme? Nač nám bude? Sdílení nám pomáhá se podívat na určité situace i jiným pohledem než tím naším. Sdílení také může představovat pomoc ve chvíli, kdy se nám daná věc nedaří a hledáme radu. Smysl nám přináší sdílení, kdy tímto způsobem přineseme důležitou informaci pro někoho, kdo má pouze omezené možnosti nebo se dostane do situace, kde potřebujeme slyšet, že je to v pořádku a že se daná situace děje nejen nám, ale i ostatním.

Způsob sdílení informací mezi lidmi přináší úlevu, pochopení, zjištění, uvědomění, pohodu, harmonii a mnoho dalších stavů, které nám říkají, že v tom nejsme sami a naše téma je tématem i někoho jiného. Ano, mohou nastat situace, ve kterých se sdílení dostane do jiného významu, než v jakém bylo původně myšleno - např. když někomu řekneme, že podobnou situaci si musí projít, místo toho, abychom měli pochopení pro druhého apod. Ano, stejně jako tvrdit, že toto je situace, která někomu pomůže, mnohem lepší je být k dispozici pro daného člověka ve chvíli, kdy to bude potřebovat.

Ještě jedna věc je důležitá a tou je situace kdy řešíme balanc mezi tím, kdy sdílíme informace, a naopak je zase přijímáme. Zde jen malá vsuvka - zkuste si odpovědět na to, co by se dělo, pokud byste pouze a jen sdíleli své znalosti, a naopak by se Vám žádné informace nedostalo? Z čeho byste čerpali znalosti a kde byste si ověřovali, že takto je daná informace skutečně to, co nese? Jak si ověříte správnost výroku, situace a svému porozumění dané situace? To, v čem je síla sdílení je náhled k různým výkladům - novým objevům, průzkumům, případovým studiím, výzkumům, názorům, článků, literatuře o daném tématu apod. To je to, co způsobí výsledek, ve kterém se dostáváme k poznání, k dalšímu prohloubení našich znalostí a k nalezení harmonie.

Kdy naposledy jste zažili situaci, ve které jste našli podobně smýšlející skupiny lidi a bavili se o jedné, společné věci? Zkuste si představit, že máte kolem sebe takové lidi, kteří se věnují tomu, co máte společné a zároveň si předávají své informace, poznatky, zkušenosti a společně tak tvoří něco unikátního a vy jste u toho - jak se Vám to líbí?

Přeji Vám všem, abyste ve světle dnešního světa byli schopni najít to, co hledáte a mít kolem sebe takovou skupinu lidí, kteří Vás v tom budou nejen podporovat, ale i doplňovat. Díky sdílení a možnosti si situace ujasnit, pochopit je a přemýšlet o tom, co to znamená se všichni posouváme dopředu a tvoříme něco výjimečného.

Váš Jirka Slováček - Srdcový Kouč