Porada

20.02.2023

Bez ohledu na to, zda se jedná o kariéru, vztahy, zdraví, finance nebo něco jiného, může být náročné udělat správné rozhodnutí a porada může pomoci zajistit, že si zvolíme ten správný směr. Jelikož mohou nastat situace, ve kterých je naše rozhodnutí zcela zásadní pro naši budoucnost anebo je to situace, která vyžaduje, abychom si pro její řešení zajistili co nejvíce informací, tak hledáme způsob řešení. V tomto blogu se podíváme na to, co je porada a jaké jsou její klíčové prvky, co nám přinese nejen v práci, ale i v životě.

Ještě, než začneme, chtěl bych se zaměřit na slova rada a porada. Zní podobně, ale jejich význam je odlišný. Rada většinou značí doporučení, k vyřešení čehokoliv, co je před námi. Rada nám většinou se snaží říct, co bychom v dané situaci měli udělat. Porada symbolizuje setkání, ve kterém se lidé snaží shodnout a dát doporučení na něco, co se objevilo. Když radíme, tak předáváme řešení nebo nápady. Když se radíme, tak o tom, co by se mělo udělat diskutujeme, probíráme názory ostatních, argumentujeme a hledáme řešení.

Tak a teď už na samotnou poradu. Ačkoliv zní tak trochu formálně, dost často se s ní setkáváme v běžném životě, aniž bychom si to uvědomovali. Např. dovolená. Máme možnosti, máme preference, řešíme datum, místo, kdo pojede, kolik si toho vzít, jaké bude počasí, do jakého hotelu či ubytovny, jak je to daleko od moře či od památek, zda budeme potřebovat auto apod. I když to na první pohled opravdu nevypadá, celý tento proces je jedna velká porada, ve které se na konci sice udělá rozhodnutí, ale je to porada se vším všudy. Když chcete jet na víkend někam - kam to bude? Aby tam bylo toto anebo zase toto. Jak je to daleko? Co tam budeme dělat? S kým tam pojedeme? Jak dlouho tam budeme? Konzultace o našem zdravotním stavu, diskuse nad tím, co budeme dělat v práci, řešení finanční situace apod. Tyto situace jsou těmi, ve kterých figurují aspekty porady.

Jak tedy zajistit, že se takto dokážeme o věcech bavit a zároveň co nám to přinese? Pár klíčových prvků, které bychom vždy měli brát v potaz - důvěra, empatie, kritické myšlení, respekt, pochopení, naslouchání, schopnost jasně komunikovat apod. Co nám tyto prvky přinesou? Díky důvěře zajistíme, že to zůstane mezi námi, že se na sebe můžeme spolehnout a že můžeme kdykoliv přijít s jakýmkoliv tématem. Díky empatii a schopnosti naslouchat nabídneme pochopení pro toho, kdo přijde s tématem, dokážeme se vcítit do jeho role a podle toho mu i nabídnout pomoc. Kritické myšlení a respekt přinesou schopnost se na věci podívat i z jiného úhlu pohledu, nabídnout něco, co v původním zadání vůbec nebylo zmíněno a také se zaměřit na fakta. Zároveň budeme ctít hodnoty a to, s kým hovoříme, abychom se nepovyšovali a byli na stejné úrovni v rámci takového setkání.

A teď kde vidím největší přidanou hodnotu - ve vztazích. Pokud totiž do našich rozhodnutí, které ovlivní nejen nás samotné, ale i lidi kolem nás (hlavně v rodině a mezi přáteli), tvoříme kruh ochrany. Chráníme to, co je pro nás esenciální vůči dalším vlivům, které by je mohly ovlivnit a mít na ně vliv. Dokážeme díky otevřené mysli, schopnosti přijít s dotazem mezi lidi a upřímnosti ukázat své srdce. Otevřeme si tím dveře k tomu, abychom jej ukázali nejen sobě, ale i ostatním. Dovolit si je přizvat také znamená pracovat se svým egem tak, abychom našli řešení nejen pro nás samotné, ale pochopit svůj vliv i na ostatní. Dále si ujasníme respektování hranic - vím, kam mohu zajít a vím, co se stane, když něco udělám nebo řeknu - chápu následky a vím, kam ještě mohu jít a kam už ne.

Stejně jako se dokážeme za dobré rozhodnutí odměnit a poděkovat za kritiku, když najdeme smysl toho všeho, toto můžeme vzít jako skvělou věc do našich porad. Mít slova díky za témata, názory, diskuzi a to, že vůbec někdo najde odvahu Vám to říct, společně s tím, že pokud se nám to podaří a děláme to pro blaho nás všech, tak se to krásně oslaví. Navíc se naučíme si stát za svým názorem a v některých případech být schopni i přes argumenty a názory se nakonec rozhodneme dle našeho vlastního vědomí a svědomí. Také se naučíme i to, že náš názor můžeme, a nakonec třeba i budeme chtít změnit díky tomu, že vezmeme v potaz i to, že jsme neměli všechny informace.

V závěru bych ještě zmínil jednu věc - uvědomění toho, kdy porada by nemusela být vždy vhodná. Například, když je někdo vystaven stresu (ať už my sami nebo někdo, se kterým se chceme bavit), depresi nebo úzkosti - pak to pro ně může být těžké nejen na takové poradě být anebo zůstat pozitivní, či konstruktivní. Co v takovém případě dělat? Nu lepší by bylo to nechat, až bude víc klidu a vrátit se k nim později nebo až bude dotyčný člověk v takové náladě, která bude příznivější. Berme prosím my všichni v potaz to, že jsme lidé a pokud dokážeme empaticky zjistit, co se děje, měli bychom to respektovat.

Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem nenašli jen spoustu příležitostí, ale také moudré průvodce, kteří vás na vašem putování provedou a pomohou vám v obtížných chvílích. Není ostudou nevědět a ptát se. Pochopení toho, že někdy potřebujeme radu a pomoc druhých, může být klíčem k úspěchu v mnoha oblastech života.

Váš Jirka Slováček - Srdcový Kouč