Pochopení

30.10.2023

Schopnost pochopit, vcítit se do ostatních, ale také sám do sebe je dnešním tématem. Znamená totiž mnohem více, než se na první pohled zdá. Když máme za sebou nějakou situaci – jakoukoliv – pak pochopit důsledky toho, co se stalo, jak se to stalo a co nám to říká, je důležité. Může nám to totiž říct mnohé. Může nám to říct, že jsme něco přehlédli. Může nám to říct, že jsme něco vědomě přehlíželi. Že jsme se něčemu nevěnovali a místo toho, abychom se zaměřili na to důležité, tak jsme spíše řešili cokoliv jiného – jen abychom se tomu nemuseli věnovat.

Možná to byl strach. Možná to byly obavy z toho, co se dozvíme. Možná se nechceme těm věcem věnovat z určitého důvodu. Někdy si můžeme i zacpat uši, křičet nebo prostě jen říct, že se o tom nebudeme bavit. A co když je pak už pozdě? Co když toho uvědomělé vyhýbání nám způsobilo to, že jsme teď tam, kde jsme. Tam, kde nechceme být. Proto je důležité pochopit to, co nás k tomu vedlo. Co způsobilo, že jsme skončili tam, kde jsme nyní. Pochopit následek svého činu, svých skutků, zkusit se zastavit a přemýšlet aspoň na chvíli, co nás vede k tomu se těmto věcem vyhýbat – to jsou ty otázky, na které stojí za to odpovědět.

Cesta k sobě samým je náročná. Někdy je jednodušší udělat zkratku a vyhnout se nepříjemnostem. A ano – někdy je to přesně to, co bychom měli dělat. Jakmile ale jsou tyto zkratky kontraproduktivní, nastává změna situace. Začít a přemýšlet nad tím, co nás k tomu dovedlo může být sice nepříjemné, ale je stejně důležité jako to, když jsme hledali zkratky na řešení situací. Chceme si pomoct. Chceme si ulehčit náš život. Položme si otázku – za jakou cenu? A jak se stalo, že právě přehlížení, přeskakování a vědomé odsouvání impulsů v nás samotných nás dostalo tam, kde jsme nyní?

Když se jen na chvíli zastavíme, jen proto abychom si uvědomili celou situaci – nastartujeme proces. Ten vede k tomu, že nám možná budou chybět odpovědi nebo že budou extrémně složité na pochopení, ale stojí za to. Mají své místo v našem životě. Znamenají pro nás to, co chceme od sebe samých. Co když jsme jeli až moc na krev, abychom si mohli užívat? A co když ta práce je tak náročná, že ani odměna už nám za to nestojí? Co když to, co chceme sice dostaneme, ale vede k němu utrpení, stres, zdravotní problémy a ztráta svých hodnot? Opravdu nám to jedno období stojí za to, že většinu času nejsme v pohodě?

To, co přijde, jakmile nám dojdou souvislosti, je úžasný pocit. Dojde nám mnoho věcí. Spojíme si body. Rozsvítí se nám žárovka. Spadne z nás nervozita. Pochopíme tolik souvislostí. Co tedy ještě zbývá? Transformovat pochopení pro poučení. Najít způsob, jak to, co jsme zažili přetvořit do zkušenosti, která nám pomůže do budoucna. Když už budeme vědět, co to všechno způsobilo, jaké to bylo a co jsme udělali proto, abychom to ustáli, tak dokážeme najít takové způsoby, které nám pomůžou. Zkušenost nám ukáže cestu k tomu, abychom zvládli další takovou situaci anebo dokonce učinili taková opatření, abychom na to samé už nemuseli znovu reagovat.

Právě ta prevence je klíčem a smyslem pro pochopení. Získat zkušenost, uvědomit si, že se něco blíží a díky uvědomění s ní pracovat. Už jsme jednou zažili, že nám nebylo dobře a zjistili jsme proč (strach, jídlo, situace, emoce, prostředí)? Tak už víme, co se stalo a co nám tehdy pomohlo. Víme, co jsme udělali, abychom nakonec situaci zvládli. A víme, jak reagovat na první podněty, jakmile se s podobnou situací potkáme. Pochopit – uvědomit – zařídit se dle toho.

Abychom mohli pochopit nejen sebe a ostatní, klíčový prvek je empatie. Můžeme se zaměřit na to, jak empatický přístup může zlepšit mezilidské vztahy a komunikaci. To může být užitečné jak v osobním životě, tak i v profesionálním prostředí. Právě díky vcítění se do sebe samých, ale i do lidí kolem nás dokážeme více chápat a pochopit jednání druhých. Pro vcítění se do ostatních je dobré vzít v potaz i kulturní povědomí. Ne vždy rozumíme tomu, co se děje v jiné kultuře a nedokážeme pochopit to, co je v dané zemi naprosto samozřejmé. Proto porozumění kulturním rozdílům a jejich vlivům na chování a komunikaci je klíčové. Toto povědomí pomáhá zlepšit mezilidské vztahy a komunikaci mezi lidmi.

Pochopení, že lidé jednají v určitých situacích a kontextech, může nám umožnit lépe vyhodnotit jejich chování a rozhodování. Emoce jsou totiž v každém z nás jiné. Reagujeme na podněty různými způsoby – někdo je dá hned najevo, někdo si je drží pod pokličkou apod. To, že jsme každý jiný, a proto neexistuje jeden stejný způsob, jak řešit každou situaci je také klíčovým prvkem pochopení.

Nu a poslední věc, která je velmi spojená s dnešním tématem je komunikace. Zlepšení této dovednosti a aktivního poslechu je důležité pro pochopení. Tím, že posloucháme a reagujeme na to, co druzí říkají, nám pomůže získat hlubší pochopení lidských potřeb a perspektiv. Pomůže nám to vnímat v jaké situaci se člověk nachází, co prožívá, co má za sebou, jaký je aktuální stav. Pochopit to, co se v člověku děje, je základem proto, abychom jako lidé byli schopni spolu mluvit a dokázali se pochopit.

Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem bylo pro Vás pochopení tématem, kterým si otevíráme dveře k harmoničtějším vztahům a plnějšímu pochopení světa kolem nás. Každý krok na této cestě nám přináší mnoho nových poznatků, a když jsme schopni tyto poznatky transformovat do zkušeností a učení pro budoucnost, stáváme se silnějšími a moudřejšími jednotlivci. Nebojme se hledat odpovědi na otázky, které nám život klade, a učme se z každé situace, která přichází. Tím se stáváme lepšími lidmi a přispíváme k lepšímu světu.

Váš Jiří Slováček – Srdcový Kouč