Milník
Je to tady!
Cesta, po které
kráčíme a vše, co jsme si řekli, že budeme dělat, se konečně dostává do bodu,
kde se něco mění. Nastává velmi významná událost - chvíle, kde se ověřuje a většinou
i měří kde jsme, jak v tom, co děláme vypadáme a jakých výsledků jsme
prozatím dosáhli. Udělá se kontrola, rozhodne se, co se bude dělat dál, a s energií
se vrhneme na další část.
Tato fáze je z hlediska sledování naší práce velmi důležitá. Ať už se na náš vlastní život může nazvat projektem nebo jeho dílčí část, vztah, práce, rodina, přátelé, ve všech těchto částech našeho života máme své projekty. Mají své názvy, svůj popis, přidělené zdroje, cíl, jednotlivé etapy a během plnění si říkáme, jak se nám daří, kam jsme pokročili, čeho jsme dosáhli, zda se nám podařilo splnil jednotlivé částí a co budeme dělat dál.
K milníku se dostaneme tak, že se rozhodneme něco udělat. Dáme si závazek, postupně týden za týdnem se posouváme směrem k cíli. Plníme si vlastní sny, narážíme na komplikace, problémy a vše s tím spojené, abychom se dostali do stavu, kdy se blíží milník. Místo, ve kterém zhodnotíme naše úsilí, naše výsledky, co nám to vzalo a dalo a podle toho pojedeme dál.
A právě tento bod je velmi důležitý. Můžeme se podívat na celou cestu, kterou jsme ušli. Podívat se na to, jaké zkušenosti jsme získali, jak se nám to podařilo, co jsme pro to udělali, jaká rozhodnutí máme za sebou, kde jsme byli na začátku a kde jsme teď. Důležité otázky - jak se teď cítím? Jaký je rozdíl mezi tím, kde jsem byl na začátku a kde jsem teď? Co vnímám jako přínos sám pro sebe? Co se změnilo? Co ještě změním? Jak oslavím další úspěchy? A pokud se mi něco nepodařilo, jak jsem se z toho poučil?
Udělat si čas na toto všechno, vzít si veškeré poznatky, přemýšlet, jakou cestu jsem ušel, jak mě to bavilo a s čím se vrhnu dál je stejně důležité, jako kroky, které děláme - taková retrospektiva našich akcí. Určitě dejte prostor i hodnocení, jen dejte pozor na sabotéry - soudce, hyperdosahovače, perfekcionistu, prokrastinátora, kontrolora, oběť apod. Budou se Vám snažit říkat, že děláte věci málo nebo naopak vůbec, že máte tendenci věci flákat nebo naopak je piplat, že chyba je špatná anebo to, že pokud na vše nebudete mít xxx papírů na všechno apod.
Dejte si čas, sepište si poznámky, proberte svoje další kroky, zadejte si svoje kroky, uzemněte se v tom, co chcete a co Vás baví. V rámci osobní hygieny se zaměřte na to, co by mělo být to, kam to celé směřuje, jak se Vám daří, co jste se naučili, s jakými lidmi jste v kontaktu, jak spíte, o čem přemýšlíte, co máte a co byste chtěli. V tomto je tento krok skvělým majákem v moři, po kterém plujeme. Ještě tam nejsme, jen na chvíli zakotvíme, zjistíme, jak na tom jsme, co potřebujeme opravit, co udělat jinak, zkontrolovat cestu, vydat se správným směrem a neustále se držet v kurzu až do přístavu, naší cílové destinace.
Ačkoliv je tento bod opřen mnoha mýty a možná, že pro někoho je to pouze a čistě pracovní pojem, celý náš život je práce. Na sobě samotných, na tom, na čem nám záleží, na naší volbě se rozhodnout a jít za tím rozhodnutím a přijmout všechny následky, které z toho plynou. I když je život někdy na nás přísný, občas nám klade klacky pod nohy, zkouší nás, občas nám dává indicie, že děláme věci špatně, tak díky této rekapitulaci se dokážeme na vše podívat z nadhledu, dát tomu čas, přemýšlet nad našimi skutky a celkově se dostat do místa, kde je nám dobře. Abychom dokázali si říct, zda jsme stále na té správné trajektorii, tak můžeme jako jeden z nástrojů použít právě tento. I když pro někoho toto je cíl spíše měřitelný a bude potřeba pro něj mít dostatečné množství dat, stačí se chvíli soustředit na sebe, položit si otázky, které jsem zmínil a přesunout se do stavu, ve kterém můžeme mít čas na sebe.
Přeji Vám všem, abyste ve svých snahách vydrželi, vytrvali, našli způsob, jak se s nimi vypořádat, jak fungovat s tím, co děláte a kam jste se vydali. Abyste věděli, jak se u toho cítíte, jak Vám je, jaké pocity u toho zažíváte, co Vám to dává a abyste i nadále si udrželi svou cestu ke svému cíli.
Váš Jirka Slováček - Srdcový Kouč