Dobíhání
Znáte ten, který se u nás v některých případech objeví – kolotoč neustálého dobíhání za termíny a povinnostmi. Práce, rodina, sociální závazky a hory úkolů se občas mohou stát nesnesitelným břemenem. Takovým, ve kterém máme pocit, že je odškrtáváme věci jednu za druhou a pořádně nic neuděláme. Za dveřmi už na nás klepe další žádost o práci a vnímáme jen to, že občas nám něco uteče a my musíme dodělat něco, co už mělo být dávno hotovo. Ale co kdyby tady byla možnost, jak přestat dobíhat a mít vše tam, kde chceme? Co nám dobíhání říká? Kde vzít sílu na změnu? Pojďme na to.
Stejně jako vše v našem životě – první krok je poznat to, že se ve stavu dobíhání ocitáme. Jsou to stavy, ve kterých nám nestačí čas. Najednou se objeví mnoho potřeb a povinností, vše je potřeba řešit najedou a když se postavíme před takový kopec úkolů, tak se nám ve výsledku do toho vůbec nechce. Objeví se priority, objeví se termíny, objeví se žádosti a vše musí být hotovo co nejdříve. Když se zastavíme, uvidíme sami sebe, jak stojíme na místě a čekáme, co a jak bude.
Tak, teď už víme, že nás ty věci stejně doběhnou a vyhnout se jim nechceme. Tak co s nimi? Když toho je tolik, a navíc vše je potřeba udělat TEĎ a HNED! Takže … přijetí. Přijmout tu situaci a dát si na to čas. Je to tady, děje se mi to. Vím, že to nikdo jiný za mě neudělá. Najít si klidné místo – teď potřebujeme být v klidu. Pokud jsme doma a jsou stále kolem nás prvky, které nás rozptylují – najděte si místo, kde budete mít pouze sami sebe, tužku a papír. I ten mobil dokáže být občas nezbeda. Začneme postupně psát jednotlivé body, pěkně jeden po druhém. Vypsat si je, klidně si i vyberte barvu, které jednotlivé věci dostanou. Cílem je mít vše na jednom místě, kde je uvidíme a budeme s nimi schopni pracovat.
Zapsáno máme – jde se přemýšlet. Podíváme se na ně a tak, jak je vnímáme, jim dáme váhu (prioritu). Co je nejtěžší udělat. Co se musí stát nejdříve. Co nám nejvíce vadí. Co je jednoduché, ale nechce se nám do toho. Co můžete udělat ihned. Co můžete delegovat. Co už opravdu hnije dlouho a víte, že pokud to změníte, hoooooooooodně se Vám uleví. A aby to nebylo jen o psaní, dejte mi i závazek – časový. Prostě si napište (když to už je seřazeno), co bude první věc a do kdy ji uděláte. Takto se postupně budeme prokousávat tím vším, co nás čeká.
Cílem je mít pocit. Pocit, který je lepší a lepší každý den. To, že úspěšně zvládneme situaci, která nám trvala už dlouho. To, že se cítíme lépe, protože přesně víme, co každý den uděláme. Protože vím, co nám to přinese. Protože víme, jak dobře nám bude, až to zmizí. Pro umocnění pocitu je skvělé oslavit každý úspěch. Jakmile jednu věc dokážeme vyřešit – oslavte to. Odškrtnout na seznamu počínaje, přes úsměv pokračujíc, po příjemný zážitek konče. Zjistili jste, že máte více času – zajděte si do kina. Máte splněný úkol pro partnera – vezměte ho na společnou aktivitu. Je v práci díky jedné věci více času – užijte si to. Najít si něco dobrého za to, že jsme něco vyřešili nám dokáže dát balanc do života a přesouvá nás z pocitu, že nemáme hotovo do stavu, kdy si užíváme každou jednu věc.
Ano, i zde se může stát, že plán se nám někde v určité chvíli zasekne. Že nám něco nevyjde. I pro toto lze nalézt pomoc a jednou z nich je nastavit si očekávání. Jak chceme, aby daná věc dopadla? Kolik času si na ni chceme dát? Jak moc perfektní a detailní to musí být? Důležité je dokončit úkol dostatečně dobře a posunout se dál. Když si toto uvědomíte, nebudete trávit nadměrný čas na dokončení jednoho úkolu, což nám ušetří čas pro další povinnosti a čas na příjemné věci. A nezapomeňme, že nejsme na vše sami. Ano, některé věci jsou důležité, abychom je dělali sami, ale existuje mnoho situací a případů, kde se můžeme obrátit na ostatní či je požádat o pomoc. Schopnost podělit se o svoje břemeno a najít podporu v lidech kolem nás je klíč.
Co by mělo být naším cílem? To, nechť si každý zodpoví sám. Pokud bychom chtěli hledat vizi, pak se nabízí rovnováha. Životní rovnováha (která kombinuje všechny prvky našeho života) může být faktorem, který pak reprezentuje naše nastavení mysli. Nezapomínejme na sebe samotné. Plánujme si čas na odpočinek a relaxaci, ať už je to večerní procházka, čas na čtení, nebo relaxace s rodinou a přáteli. Kvalitní odpočinek vám pomůže obnovit energii a nabrat sílu pro další výzvy. Nemějte dojem, že musíte neustále pracovat, abyste byli úspěšní. Správa času zahrnuje i umění odpočinku a užívání si života. Rovnováha mezi prací a osobním životem je cestou ke šťastnému a vyváženému životu. A to je místo, kde, pokud se dokážeme nalézt, pak máme vše tam, kde chceme. Dokážeme pořádně zabrat, dokážeme relaxovat, je na nás spolehnutí, tvoříme vztahy založené na důvěře, pomáháme si a když se objeví situace jak ta, kterou jsme si už prošli, tak víme, jak s ní naložit.
Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem nalezli rovnováhu a harmonii. Dobíhání za povinnostmi a termíny nemusí být osudem, který nás vede. Můžeme získat kontrolu nad svým časem a svým životem. Každý z nás má tu možnost začít žít s plánem a prioritami, místo neustálého honění za něčím, co nás dohoní.
Váš Jiří Slováček – Srdcový Kouč