Deník
Deník je místem, kde můžeme vyjádřit své myšlenky bez obav o hodnocení nebo odsouzení. Vidíme do něj jen my, můžeme být k sobě maximálně upřímní a všechno to, co se nám honí v hlavě, tak můžeme postupně vepsat do řádků, barev, kreseb apod. Máme zde prostor pro reflexi nad svým životem a emocemi, což může být velmi osvobozující. Psaním do deníku také vytváříte historii svých myšlenek, kterou můžete později prozkoumat a vidět, jak jste se vyvíjeli. Tvoříme tak svou životní linku, stránku po stránce, list po listu, vepisujeme svůj život do papíru, tvoříme něco, co je jen naše a k čemu se můžeme vždy vrátit. Tím, že jej píšeme si tvoříme vazbu na slova, na to, co a jak napíšeme a dáváme do toho nejen slova, ale i emoce, pocity, myšlenky a vše, co k nám patří.
Jaké mohou být varianty takového deníku? Fyzický deník, který může být skvělým způsobem odpočinku od digitálního světa. Jak jsem psal výše, když píšeme na papír, můžeme se cítit více spojeni s tím, co na každé stránce vepíšeme. Stáváme se tak samotnými tvůrci děje a to, co zažíváme si uchováváme. Na druhou stranu, digitální deník může být praktický pro lidi, kteří preferují ukládání zápisů do cloudových úložišť nebo jejich snadné vyhledávání. Online blogování má potenciál spojit nás s lidmi s podobnými zájmy a vytvořit komunitu kolem toho, co si zapisujeme. Můžete sdílet své příběhy a zkušenosti, což může být inspirující nejen pro nás, ale i pro ostatní.
Sebepoznání, které získáme z pravidelného "deníkování", nám může pomoci lépe rozumět svým reakcím na různé situace. Představte si situaci, kde čtete zpětně své starší zápisy – čeho si můžeme všimnout? Je toho mnoho, od vzorců chování a emocí, po uvědomění toho, co jsme tímto dosáhli nebo naopak ztratili. Ačkoliv to může znít zvláštně, i takový deník může mít svůj cíl. Může to být velmi konkrétní a znamenat plánování cest, našeho života nebo osobního rozvoje. Psaní cílů na papír může také zvýšit pravděpodobnost, že se jich skutečně dosáhneme. Ať už to budou zápisky na straně nebo stránky si vložíte do peněženky, přilepíte k monitoru nebo na nástěnku – jsou Vaše a budou Vám připomínat, o co Vám skutečně jde. Psaním do deníku se učíme řešit problémy a stres efektivněji – zaznamenáváme to, co nás trápí, a hledáme konkrétní kroky, jak s tím naložit. Kreativita a inspirace jsou dalšími benefity "deníkování". Psaním volných myšlenek a nápadů do deníku můžete objevit nové perspektivy a nápady, které by vám jinak unikly. A navíc, kde je psáno, že to musí být pouze a jen slova, že? 😊
Tak a když tedy do toho chceme jít – jak začít? Pro začátek "deníkování" si vyberte styl deníku, který vás osloví. Může to být krásný papírový deník, nebo si můžete založit digitální deník na svém zařízení. Může mít Vaši oblíbenou barvu nebo něco, co Vás na první dobrou zaujme a vy víte hned, že je to ten pravý. Vezměte si jej do ruky, chvíli jej mějte u sebe a vnímejte to, jaké to je, když jej máte v rukách, jak voní a zda je to ten prvý pro Vás. To, co chcete psát můžete zvěčnit jak jedním perem, tak i tužkou, fixem, panelem, křídou či pastelkami – bude vyjadřovat vše, co chcete a jak to chcete. Jakmile jedou začneme takto zapisovat naše postřehy, myšlenky a nápady – můžeme tvořit příběh. A také každý den může být jiný a začít naprosto od nuly. Rozhodnutí je jen na nás – to, co nás zajímá, co chceme si zapamatovat, co chceme vyjádřit a co to pro nás znamená.
Udržování deníku vyžaduje disciplínu a motivaci. Někdo by také mohl použít slovo rutina – ano, může to být i rutina. Můžete si stanovit pravidelný čas pro psaní, například ráno nebo večer, a vytvořit si tak plán a cíl, kdy se mu budeme věnovat. Zajímavou variantu, a i svým způsobem i motivací může být sdílení svých zápisů s blízkými nebo "deníkovým partnerem". Tento hluboký a upřímný závazek zároveň zvyšuje zodpovědnost a důvěru mezi tím, kdo jej píše a tím, kdo jej s Vámi sdílí. Důležité je také připomenout si, že deník je místo pro upřímnost, bez soudů. Nemusíte psát gramaticky správně nebo umělecky, ale měli byste psát tak, abyste se na to, co tam je mohli vždy s upřímným srdcem podívat a cíli to, že jste v něm autentičtí.
Je zde ještě pár bodů, které psaní deníku umožňuje a některé z nich jsou velmi zajímavé. Např. to, že zkuste psát z různých perspektiv, například z pohledu pozorovatele nebo budoucího sebe. To vám může pomoci vidět věci z jiného úhlu pohledu. Už jsem to sice zmínil, ale pokud se budete pravidelně vracet k starším zápisům a reflektovat nad svým vývojem, tak se tímto můžete inspirovat k dalším změnám nebo cílům. Důležitá věc – Nezaměřujte se příliš na dokonalost ve svých zápisech. Deník není pro hodnocení vaší literární dovednosti, ale pro sebe reflexi.
Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem vnímali deník jako kouzelné místo, kde naše myšlenky, pocity a sny nacházejí své útočiště. Jako místo, kde jsme pravdiví, kde tvoříme historii svých emocí a myšlenek, kde můžeme reflektovat, zacílit, analyzovat a řešit vše, co chceme.
Váš Jiří Slováček – Srdcový Kouč